Jednokolorowe wnętrza nie muszą być nudne

Jednokolorowe wnętrza nie muszą być nudne

Jednokolorowe wnętrza to obecnie w świecie interior design jeden z najgorętszych trendów. Takie aranżacje wydawać się mogą nudne i banalne, ale w rzeczywistości są niezwykle eleganckie, pełne stylu i bez wątpienia oryginalne.

Monochromatyzm niejedno ma imię

Patrząc na modę wnętrzarską na przestrzeni dekad, a nawet stuleci, z łatwością można zauważyć, że monochromatyzm nigdy nie był w dobrym guście. Od zawsze stawiano raczej na zróżnicowaną kolorystykę oraz tapety i tkaniny w kolorowe wzory. Moda na jednokolorowe wnętrza może więc dziwić, fascynować, a nawet szokować. Skąd się pojawiła? Najpierw zawitała do wnętrz paryskich, gdzie przeważały subtelne szarości oraz bardzo jasne pastele. Na dobre zadomowiła się także we wnętrzach skandynawskich i boho, gdzie dominują biele i jasne kolory typu nude.

Czym właściwie są monochromatyczne wnętrza? Otóż okazuje się, że niejedno mają one imię! Jedne jednokolorowe aranże stawiają na wykorzystanie dodatków w jednej  barwie, ale w kilku jej odcieniach. Są to więc przykładowo pokoje o białych ścianach, w których użyte są meble i dekoracje w pojedynczym kolorze. Jeśli wybór padnie to na przykład na niebieski: fotele będą błękitne, zasłony lazurowe a dywan w kolorze baby blue.

W niektórych wnętrzach monochromatyzm jest jednak wprowadzany dużo bardziej konsekwentnie, a zasada jednokolorowości brana bardziej na poważnie. W praktyce oznacza to więc wystroje, gdzie wszystkie meble i dodatki, a czasem nawet i ściany wyglądają jak skąpane w jednej farbie. Takie rozwiązanie to bez wątpienia przepis na bardzo oryginalne, ale niestety też męczące dla oka aranżacje.

Jakie kolory wybierać w jednokolorowych wnętrzach?

Tak naprawdę jednokolorowe wnętrza stworzyć można, używając dowolnych kolorów — od bieli, beżów i pasteli, po te bardziej wyraziste i energetyczne. W celu stworzenia eleganckiego wystroju lepiej wykorzystywać jednak tę pierwszą grupę. Jasne kolory pozwalają bowiem na zaaranżowanie bardzo stylowej, a przy tym przytulnej przestrzeni. Co więcej, wnętrza, w których przeważają jasne barwy lub stonowane kolory ziemi, dobrze wpływają a nasze zmysły. Tym samym sprawiają, że lepiej się w nich odpoczywa, koi nerwy czy śpi.

Jak najłatwiej stworzyć elegancką i stonowaną jednokolorową aranżację? W tym celu jako bazę pokoju najlepiej wybrać biel, a więc pomalować ściany białą farbą lub pokryć jasnym płytkami. Następnie do białej przestrzeni dobrać jednokolorowe dodatki w odcieniach tej samej barwy. Jeśli zdecydujesz się na przykład na brąz, wybierz jasnobrązowy zestaw wypoczynkowy (np. beżowy narożnik Royal), na którym ułożysz ciemnobrązowe poduszki. Następnie dobierz do nich zasłony w kolorze kasztanów i dywan w odcieniu cynamonu. Całość urozmaicić możesz poprzez beżowe doniczki, jasnobrązowe klosze lamp czy wazony w kolorze mahoniu.

Pamiętaj jednak, aby unikać mocno wzorzystych powierzchni. Jednokolorowe wystroje lubią bowiem jednokolorowe i jednolite płaszczyzny. Jeśli jednak chcesz wykorzystać elementy zdobione w finezyjne esy-floresy, zadbaj o to, by owe wzory zachowane były w jednej palecie barw. I voilà!  Piękne jednokolorowe wnętrze gotowe!

Jeśli zastanawiasz się, jakie meble najlepiej sprawdzą się w Twoim domu – koniecznie zobacz naszą ofertę w sklepie internetowym Ramaro lub skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta. Chętnie pomożemy Ci znaleźć idealne rozwiązanie dla Twojego wnętrza!

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *