JAKI KOLOR ŚCIAN WYBRAĆ DO SZARYCH MEBLI?

JAKI KOLOR ŚCIAN WYBRAĆ DO SZARYCH MEBLI?

Jaki kolor ścian wybrać do szarych mebli?

Szary kolor, który jeszcze do tej pory był najczęściej używany w stylu loftowym, a ten bywał w swoich początkach dość surowy, dziś jest niezwykle popularnym kolorem aranżacyjnym mieszkań wielu ludzi. Wybieramy szarość towarzyszącą kanapom, sofom i narożnikom w salonach, ale też całym kuchniom bądź sypialniom. Jest to kolor, który kojarzy się ze spokojem, elegancją, porządkiem i czystością. Jednak jaki kolor wybrać, aby dobrze współgrał z meblami pokrytymi szarością?

Kolor ścian przy szarych meblach

Na początku musimy wiedzieć, że szarość jest niezwykle uniwersalna – można ją połączyć z wieloma różnymi barwami i za każdym razem uzyskać ciekawą kompozycję, która zachwyci oko. Kolor ten można zestawiać więc z kolorami, tworząc duży bądź też niewielki kontrast. Również saturacja, a więc ich intensywność, jest tutaj dowolna. Oczywiście musimy pamiętać o podstawach dekoracyjnych, a w tym o funkcjonalności. Znając swoje mieszkanie, wiemy dokładnie, gdzie światło słoneczne dociera w dużych ilościach, a w których ledwo możemy je poczuć. Ta wiedza pozwoli nam dobrać jasność koloru – im mniej promieni dociera, tym jaśniejszy kolor powinniśmy wybrać, aby pomieszczenie wydawało się lepiej oświetlone.

Na początku zajmijmy się podziałem na meble jasnoszare i ich ciemne odpowiedniki.

  • Kolor ścian przy ciemnoszarych meblach. Niezależnie od miejsca zastosowania tych mebli, powinny one zostać połączone z jaśniejszymi barwami. Meble te potrafią wydawać się ciężkie optycznie – aby temu zapobiec, warto stosować ściany białe bądź w kolorach pastelowych. Pokój od razu będzie się wydawał lżejszy i przyjemniejszy dla oka.

  • Kolor ścian przy jasnoszarych meblach. Tutaj na szczęście mamy większe pole do fantazjowania i kreowania nowych kolorystycznych połączeń. Świetnie będą tu pasowały mocne, soczyste kolory, jak i te bardziej stonowane, pastelowe, wręcz z nutką romantyzmu. Pamiętajmy jednak, że nie musimy malować wszystkich ścian w jednym kolorze. Ostre i intensywne barwy często powinniśmy ograniczyć do jednej ściany, gdyż mogą sobą przytłaczać. Pozostałe ściany powinny otrzymać delikatne odcienie szarości bądź bieli.

Szare meble, a specyfika pomieszczenia

Dobór kolorystyczne ma odpowiadać w dużej części za emocje, które czujemy, gdy wchodzimy do danego pomieszczenia – nie tylko my, jako domownicy, ale również tyczy się do wszelakich gości. Wiemy też, że pragniemy innych doznań przy wchodzeniu do salonu, niż te, które odczuwamy, gdy wchodzimy do bardziej prywatnych pomieszczeń, takich jak sypialnia. Jak więc dobrze dopasować kolor ścian przy szarych meblach z uwzględnieniem tych różnic?

  • Szare meble w salonie. Jest to bardzo eksploatowane ludzko pomieszczenie – każdy gość najczęściej będzie z niego, a często tylko z niego, korzystał. Od nas tylko zależy, co chcemy przekazać odwiedzającym nas ludziom. Najczęściej chcemy po prostu, aby prezentował się elegancko i nieskazitelnie. Możemy to osiągnąć poprzez utrzymanie kolorystyki w spektrum szarości, ale bawiąc się przy tym tonacją. Ściany w różnych odcieniach szarości doda naszemu salonowi poczucia lekkości.

  • Szare meble w sypialni. Jak już wspomnieliśmy, jest to miejsce bardziej intymne, co sprawia, że również chcemy tutaj takiego odczucia poprzez dobór odpowiednich kolorów. Uzyskamy to najczęściej poprzez ściany w barwie białej bądź jasnoniebieskiej.

  • Szare meble w kuchni. Warto tutaj postawić na wzorzyste wykończenia miejsc, które są najbardziej widoczne, a całość pozostawić w delikatnym odcieniu szarości.

Szary kolor daje nam wolność w naszym aranżatorskich poczynaniach, co sprawia, że jest ostatnio bardzo pożądanym i modnym kolorem zarówno na meblach, jak i ścianach.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.