CO TO JEST SZEZLONG I DO CZEGO SŁUŻY?

CO TO JEST SZEZLONG I DO CZEGO SŁUŻY?

Co to jest szezlong i do czego służy?

Szezlong jest niezwykle ciekawym meblem, który sklasyfikować można gdzieś pomiędzy fotelem a kanapą. Dawniej korzystały z niego arystokratyczne rody, a sam stanowił symbol luksusu i przynależności do wyższych sfer. Dzięki niemu można w komfortowy sposób odpoczywać w pozycji półleżącej. Dodatkowo szezlong stanowi także doskonałą dekorację nowoczesnego i stylowego pomieszczenia.

Czym jest szezlong?

Każdy w swoim zaciszu domowym chce mieć wygodne miejsce od odpoczynku po codziennych trudach dnia. Możliwości jest dużo, zatem każdy z pewnością znajdzie coś idealnie dopasowanego do własnych potrzeb. Dla osób chcących połączyć oryginalność, niebanalny wygląd i komfort użytkowania najlepszym rozwiązaniem będzie szezlong.

Nazwa szezlong pochodzi z języka francuskiego i w tłumaczeniu na język polski oznacza długie krzesło. Największy rozkwit jego popularności przypada na wiek XVIII i XIX jednak w ostatnich latach zainteresowanie taką formą mebla wzrasta systematycznie. Szezlong najprościej określić można jaką wąską kanapę, przybierającą formę wydłużonego fotela. Mebel nie tylko doskonale się prezentuje, ale również jest niezwykle wygodny i praktyczny w użytkowaniu. Charakterystyczny kształt sprzyja komfortowemu wypoczynkowi – mebel pozwala nie tylko na wygodne oparcie pleców, ale również wyprostowanie nóg. Szezlong jest niebanalnym o oryginalnym elementem wystroju, który nada wyjątkowego charakteru każdemu pomieszczeniu. Pierwotnie w szezlongach stosowano bogato zdobione ramy, pikowania i rzeźbione nogi. Dziś oczywiście również można spotkać tak efektywnie zdobione egzemplarze, jednak we współczesnych pomieszczeniach zdecydowanie częściej stosowane są szezlongi o minimalistycznej dekoracji.

Rodzaje szezlongów

Szezlong to mebel bardzo estetyczny, dzięki czemu doskonale wpasuje się w klimat niemal każdego pomieszczenia. W związku ze stale rosnącą popularnością tego rodzaju mebli, na rynku wybór jest na tyle szeroki, że bez wątpienia każdy znajdzie coś wyjątkowego i idealnego dla siebie. Wszystkie szezlongi, można podzielić tak naprawdę na dwie grupy:

  • klasyczne – w tej kategorii królują meble pikowane lub obite pluszem, z charakterystyczną nieregularną linią oparcia i bogatymi zdobieniami;

  • nowoczesne to szezlongi bardzo minimalistyczne i proste w swojej konstrukcji, pozbawione zbędnych zdobień. W przypadku ich konstrukcji przeważają proste i symetryczne linie, a także zaokrąglone kształty. Wykończenie mebla w tym przypadku może być bardzo różnorodne, najczęściej jednak wybór pada na ekoskórę bądź tkaniny o różnych grubościach i wzorach.

Niezależnie jednak od tego, czy wybór pada na model nowoczesny czy klasyczny warto pamiętać o tym, że bardzo ważny jest w tym przypadku wybór tkaniny. W tym przypadku istotne jest nie tylko to, jak się prezentuje, ale również to, czy będzie praktyczna w codziennym użytkowaniu.

W jakich wnętrzach szezlong sprawdzi się najlepiej?

Szezlong to wyjątkowy mebel, który doskonale znajdzie się w wielu stylistykach i pomieszczeniach. Warto rozważyć umieszczenie takiego mebla przede wszystkim:

  • w sypialni – choć bez wątpienia w tym miejscu będzie to ciekawy dodatek, to jednak ze względu na rozmiary sprawdzi się tylko w większych pomieszczeniach;

  • w salonie szezlong będzie idealnym dopełnieniem każdego kompletu wypoczynkowego;

  • eleganckim gabinecie – w takim przypadku częściej mebel stanowi o wizerunku pomieszczenie, nie koniecznie spełniając w nim swoje użytkowe funkcje;

  • na tarasie lub w ogrodzie – wiele nowoczesnych mebli jest wysoce odpornych na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu będą stanowiły doskonały element wypoczynku na świeżym powietrzu.

Szezlong jest meblem estetycznym i bardzo wygodnym, dającym wiele możliwości aranżacyjnych, nic więc dziwnego w tym, że w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób stylizujących wnętrza.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.