Co to jest styl loftowy? Jak wygląda i jak go zaaranżować?

Co to jest styl loftowy? Jak wygląda i jak go zaaranżować?

Korzeni stylu loftowego doszukiwać należy się w nowojorskich miejskich przestrzeniach. To właśnie tam narodziła się bowiem moda na wykorzystanie we wnętrzach betonu, cegły i metalu. Dowiedz się, jak dokładnie wygląda styl loftowy, czym się charakteryzuje i jakie meble pasują do loftowych aranżacji.

Czym jest styl loftowy?

Styl loftowy, naprzemiennie nazywany stylem industrialnym, to hołd oddany wielkomiejskim przestrzeniom. Dominują w nim przede wszystkim trzy materiały: beton, cegła i metal. Choć wydawałoby się, że z ich pomocą nie stworzy się nic ciekawego, wnętrza loftowe są niezwykle stylowe i pełne niebanalnego charakteru, a w dodatku — wbrew pozorom — często bardzo przytulne.

Kwintesencją stylu loftowego są duże i otwarte przestrzenie o minimalistycznym wydźwięku. Przeważają w nich ciemne kolory, często przełamywane czerwoną cegłą i coraz częściej drewnem w ciepłym kolorze. Wykorzystywane w nim meble powinny zaś posiadać metalowe elementy lub imitować surowy beton, a także wpisywać się w industrialną estetykę.

Styl loftowy kocha też design. Świetnie sprawdzają się w nim więc na przykład bardzo nowoczesne sofy i fotele, lampy i stoliki w ciekawych kształtach oraz wszelkie dzieła sztuki. Nie ma tu zaś miejsca na bogato zdobione dekoracje glam czy artystyczne plecionki w stylu boho. Loft to prostota i minimalizm, otulone urbanistycznym płaszczem.

Jakie meble pasują do stylu loftowego?

Chcąc urządzić wnętrze w stylu loftowym, w pierwszej w kolejności należy przyjrzeć się samemu pomieszczeniu. Im bardziej ono surowe — tym lepiej! Zrezygnuj więc z ozdobnych gzymsów, kolorowych płytek czy jaskrawych kolorów ścian. W lofcie liczy się minimalizm. Czy to oznacza, że aranżowanie urbanistycznego wnętrza najlepiej zakończyć jeszcze na etapie remontu? Nic z tych rzeczy! Obecnie w wielu sklepach znaleźć bowiem można specjalne płyty imitujące surowy beton lub kafelki przypominające naturalną cegłę.

Kolejnym krokiem do stworzenia wspaniałego loftowego wnętrza jest, oczywiście, dobór odpowiednich mebli. W salonie świetnie sprawdzą się proste symetryczne sofy, takie jak na przykład kanapa Trivio lub modele w ultradesignerskich wzorach, jak chociażby narożnik Toscana. W kuchni i w łazience doskonałym wyborem będą meble z elementami z czarnego metalu. Natomiast w loftowej jadalni hokery lub krzesła na długich czarnych nogach.

Loft tkwi w szczegółach

Najlepszym sposobem na oddanie ducha nowojorskiego loftu, jest przede wszystkim wykorzystanie we wnętrzu betonu i cegły. Sekretem wystroju typu loft są jednak też małe detale, które wpływają na jego niebanalny charakter. Nie może tu zabraknąć półek, regałów i stolików wykonanych z metalu w czarnej barwie. Nie można też stworzyć loftu bez designerskich lamp i wielkich żarówek zawieszonych na zwisających z sufitu kablach…

Wystrój loftowy to także odpowiednio dobrana sztuka. Warto więc wykorzystać w nim takie elementy jak na przykład abstrakcyjne obrazy, ciekawe nowoczesne rzeźby czy wielkie naścienne zegary w loftowym stylu. Nie należy przesadzić jednak z ich ilością. W lofcie chodzi bowiem o piękno ukryte w prostocie i naturalności.

P.S

Jeśli zmagasz się z doborem odpowiedniego mebla do loftowego stylu Twojego wnętrza – skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści z chęcią pomogą Ci urządzić wymarzoną przestrzeń.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *