Znaczenie światła w aranżacji wnętrza – oświetlenie naturalne i sztuczne.

Znaczenie światła w aranżacji wnętrza – oświetlenie naturalne i sztuczne.

Potęga światła w projektowaniu wnętrz jest często niedoceniana. A to właśnie w nim często tkwi sekret udanej aranżacji. Zarówno naturalne, jak i sztuczne źródła światła mogą być wykorzystywane do tworzenia nastroju, zapewniania atmosfery, definiowania przestrzeni oraz wydobywania piękna i faktury materiałów. Trzeba tylko wiedzieć, jak dobrze się nim posługiwać!

Oświetlenie naturalne a oświetlenie sztuczne w urządzaniu wnętrz – na które warto postawić?
Na oba! Oba rodzaje oświetlenia mają w nim bowiem swoje miejsce. Oświetlenie naturalne – czyli wszelkiego rodzaju okna i świetliki wpuszczające do pomieszczeń światło słoneczne – jest pierwszym wyborem. Projektanci uwielbiają je ze względu na jego miękkie, ciepłe odcienie, wnoszące subtelny powiew świeżości do każdej przestrzeni.

Oświetlenie sztuczne z kolei – lampy ścienne, podłogowe, stołowe czy wiszące – zapewnia jednak pewien stopień kontroli i elastyczności, którego nie mamy nad światłem słonecznym. Jego dostępność jest bowiem często ograniczona w określonych porach dnia lub roku. Lampy są więc świetnym sposobem na sztuczne przedłużenie go – ale by uzyskać określony, pożądany efekt, wymagają dokładnego zaplanowania. Równowaga między oba rodzajami oświetlenia jest kluczem do spójności i harmonii wnętrza, która przekłada się później na samopoczucie mieszkańców.

Jak stosować światło, by stworzyć określony nastrój w domu?
Pierwszym krokiem do stworzenia wybranej atmosfery przy pomocy światła, jest zrozumienie pojęcia temperatury barwowej. Do jej określania używa się tzw. skala Kelvina. Mierzy ona temperaturę barwową światła w zakresie od 1000 K (ciepły żółty) do 10000 K (chłodny niebieski).

  • Ciepłe tony dla relaksu.

Oświetlenie o ciepłej barwie, takie jak żółty i pomarańczowy, emanuje komfortem – których najbardziej potrzebujemy w salonie lub sypialni. Tego typu oświetlenie można również stosować w kącikach do czytania lub miejscach relaksu, takich jak ogrody i tarasy. Ciepłymi tonami dobrze też stosować w lampach oświetlających ściany – ponieważ w ten sposób rzucają miękką poświatę na przestrzeń, sprawiając, że całe wnętrze staje się bardziej przytulne. Miękka żółta poświata to doskonałe antidotum po długim dniu pracy.  

  • Chłodne tony dla skupienia i dodania energii.

Chłodne białe światło jest najlepsze do miejsc wymagających większej koncentracji, takich jak nauka czy praca. Pomaga zachować czujność i koncentrację, dlatego świetnie nadaje się do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń użytkowych. Na przykład, jeżeli chcesz, aby Twoje biuro motywowało Cię do pracy lub nauki, to chłodne białe światło będzie idealnym wyborem.  

Uważaj – choć zwyczajowo przyjmuje się, że inna barwa światła lepiej sprawdzi się w sypialni, a inna w biurze – nie daj się zwariować i nie przypisuj danemu pomieszczeniu tylko jednej funkcji.

Przykład?
Wieczorną, relaksującą kąpiel umili Ci w łazience ciepła, kojąca i przygaszona barwa światła. Ale do porannego makijażu w tym samym miejscu – lepiej sprawdzi się chłodny i wyrazisty ton LED.

Teraz rozumiesz już cechy i korzyści stojące za różnymi rodzajami światła. Wiedząc, jak ich używać, możesz stworzyć przestrzeń, która będzie zarówno zachęcająca, jak i funkcjonalna. Czyli dokładnie taka, jakiej potrzebujesz!

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniego oświetlenia – nie wahaj się z nami skontaktować. Nasi specjaliści z przyjemnością pomogą Ci stworzyć wnętrze, które zarówno Tobie, jak i Twoim gościom, zawróci w głowie od pierwszego wejrzenia.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *