Salon w stylu japandi — zaproś do domu spokój i harmonię

Salon w stylu japandi — zaproś do domu spokój i harmonię

Co daje połączenie skandynawskiej surowości z ciepłym japońskim sznytem? Wnętrza pełne harmonii i spokoju ubranych w przytulny minimalizm. Styl japandi czaruje, zaskakuje i koi zmysły. Sprawdź, jak zaprosić go do swojego salonu.

Styl Japandi sprawia, że w sposób magiczny daleka północ styka się z odległym orientem. Minimalizm i prostota stylu skandynawskiego łączy się tu z subtelnością i spójnością, którymi odznaczają się tradycyjne wnętrza w Kraju Kwitnącej Wiśni. Aranżacje urządzone w stylu japandi wyróżnia więc niebanalny charakter, bo choć są proste, to wyjątkowo przytulne; i, mimo że charakterne, to jednak harmonijne i spokojne.

Styl japandi — najważniejsze cechy

Wydawałoby się, że połączenie tak różnych kultur jak japońska i skandynawska dadzą niespójny efekt. Tymczasem styl japandi nad wyraz bardzo zaskakuje harmonią. Jakie są jego najważniejsze, najbardziej charakterystyczne cechy?

  • stonowana kolorystyka

Styl japandi kocha jasne, subtelne kolory. W urządzonych w jego duchu wnętrzach dominują beże oraz jasne brązy i szarości, które gdzieniegdzie przełamywane są bielą, delikatną zielenią i czernią. Nie ma tu miejsca na krzykliwe barwy czy mocno kontrastowe zestawienia kolorystyczne.

  • przytulny minimalizm

Całość zawsze utrzymana jest duchu przytulnego minimalizmu. Kwintesencją japandi jest bowiem prostota, ale jednak urozmaicona dodatkami, które dodają wnętrzu przytulności. W przeciwieństwie do tradycyjnego minimalizmu: nie może tu zabraknąć takich elementów jak na przykład zasłony na okna, dywany, poduszki dekoracyjne czy dzieła sztuki. Ważą rolę w stylu japandi odgrywają również odpowiednie dobrane materiały.

  • naturalne materiały

Pierwsze skrzypce w każdym wnętrzu japandi gra drewno: czy to w postaci oryginalnych dodatków i mebli, czy boazerii lub drewnianych ścianek działowych. To właśnie drewno (najczęściej w jasnej postaci) nadaje aranżacji wizualnego ciepła i przytulności i to ono dyktuje subtelny charakter wnętrza. Japandi lubi także inne naturalne materiały, takie jak rattan, kamień, len czy bawełna.

  • designerskie meble

Choć japandi należy do stylów wyjątkowo przytulnych, jest on również wyjątkowo nowoczesny. Doskonale pasują więc do niego nieszablonowe designerskie meble, zwłaszcza te odznaczające się minimalizmem, ale też opływowymi kształtami, symetrią i elegancką prostotą.

  • proste linie i delikatne obłości

W stylu japandi dominują proste linie i subtelne zaokrąglenia. To właśnie dzięki nim wnętrza urządzone w połączeniu stylu japońskiego ze skandynawskim zyskują niepowtarzalnie przytulny, a przy tym nowoczesny charakter. Natomiast symetria i harmonia, które wypełniają wnętrza japandi, tworzą zaś przestrzeń pełną energii zen.

Jak stworzyć salon w stylu japandi?

Urządzając salon w estetyce japandi, skup się przede wszystkim na jego minimalistycznym wydźwięku. Ważną cechą japońsko-skandynawskiej stylistyki jest bowiem prostota, a więc zminimalizowanie elementów wyposażenia, wzorów i kolorów. Czy to oznacza, że nie możesz urozmaicać wnętrza za pomocą dodatków? Wręcz przeciwnie! Japandi uwielbia wpływające na przytulność dekoracje, rośliny doniczkowe, dzieła sztuki czy rozmaite designerskie akcenty. Jednakże sęk w tym, aby wszystkie one utrzymane były w jednej, spójnej stylistyce kojącej zmysły i niewprowadzającej do wnętrza chaosu.

Niezwykle ważna jest tu więc przede wszystkim kolorystyka. Do salonu w stylu japandi wybieraj meble i dodatki w jasnych kolorach. Stroń jednak od pasteli, stawiając raczej na beż, biel i jasne brązy. Unikaj również wzorzystych tkanin czy bogato zdobionych elementów, stawiając na rzecz gładkich i jednokolorowych powierzchni.

Nie bez znaczenia pozostają również materiały, które wykorzystasz. Największy wpływ na przytulność japandi ma przede wszystkim drewno w ciepłym odcieniu. Jak wprowadzić je do wnętrza? Chociażby decydując się na drewniane meble lub te z drewnianymi elementami, a także drewniane drzwi czy framugi okien. Ciekawy wybór stanowią również cieszące się coraz większą popularnością drewniane lamele ścienne.

Oryginalnym rozwiązaniem, które doda wnętrzu japandi niebanalnego charakteru, jest również wykorzystanie kamienia lub elementów kamieniopodobnych, na przykład w postaci kamiennych płyt na ścianę czy kamiennych blatów mebli.

Tworząc przestrzeń w japońskich duchu, nie możesz zapomnieć również o ratanie, który nierzadko zdobi domy Japończyków. Ratan może stać się ciekawym akcentem zarówno jako element mebla, wtapiając się na przykład w drzwi komody czy oparcie krzesła, ale także dzieł sztuki, kloszy lamp czy ozdobnych koszy.

Skąd czerpać inspiracje?

Urządzając salon w stylu japandi warto skupić się na każdym elemencie aranżacji, tak aby tworzyła ona spójną i harmonijną całość. Inspiracji szukaj zaś w japońskich wystrojach wnętrz urządzanych w duchu filozofii wabi-sabi, odnoszącej się do prostoty i spokojnego życia. Wypełnione są one minimalistyczną elegancją owianą nutą przytulności, a przy tym są wyjątkowo funkcjonalne i praktyczne.

Japończycy kochają prostotę, ale jednocześnie nie stronią od dzieł sztuk. Wybierając do domów obrazy, rzeźby czy inne dekoracje stawiają  jednak na te o opływowych kształtach i stonowanej kolorystyce. Pięknym dodatkiem japońskich wnętrz są też rośliny (choć również często są to gatunki o minimalistycznym wyglądzie).

Jakie jeszcze elementy możesz zaczerpnąć z japońskich aranżacji? Ciekawymi dodatkami okazać się mogą na przykład popularne w Kraju Kwitnącej Wiśni parawany, które urozmaicą przestrzeń w nietuzinkowy sposób. Elementem ozdobnym może okazać się też stylowa ceramika, taka jak zestaw do parzenia herbaty, minimalistyczne wazony, kamienne tace i patery czy też minimalistyczne rzeźby.

Styl japandi w Twoim domu

Styl japandi to połączenie skandynawskiej koncepcji hygge, która skupia się na funkcjonalności i przytulności z koncepcją wabi-sabi, stawiajacą na prostotę i harmonię. Jeśli zdecydujesz się na styl japandi w swoim salonie, stworzysz przestrzeń niezwykle przytulną i pełną pozytywnej energii — taką, w której łatwo odpocząć i zrelaksować się. Co więcej salon japandi to wnętrze ciepłe, ale równocześnie eleganckie i wyrafinowane.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *