Meble inspirowane modą lat 60. i 70. Zaczaruj nimi wnętrze!

Meble inspirowane modą lat 60. i 70. Zaczaruj nimi wnętrze!

Nowoczesne meble inspirowane trendami minionych dekad to od kilku sezonów najmodniejsze propozycje meblarskie. Choć mają w sobie dużo współczesnej charyzmy, to z gracją oddają hołd modzie lat 60. i 70, a nawet 80. Dzięki temu są niezwykle stylowe i bez dwóch zdań: unikatowe. Jak wyglądają? Do czego pasują? 

  • Styl retro, czyli inspiracja dawną modą 

Kiedy w Polsce kończył się PRL, a świat (również świat mody wnętrzarskiej) szedł ku temu, co nowe i nowoczesne, nikt się nie spodziewał, że kiedyś w przyszłości trendy drugiej poło XX wieku na nowo zawitają do naszych domów. Nie, nie mowa tu o masywnych meblościankach czy niekoniecznie gustownych wersalkach, a raczej o subtelnej inspiracji modą lat 60. i 70. 

Współcześni projektanci mebli wyciągają z ówczesnych trendów to, co najcenniejsze i przemycają dawnego ducha w nowoczesnych, bardzo stylowych propozycjach. Za pomocą mebli, których stylistyka nawiązuje do minionych dekad, możesz stworzyć wyjątkowe aranżacje w stylu retro i vintage, ale także wykorzystać je we wnętrzach urządzonych w takich stylach jak boho, japandi, wabi sabi, skandynawski czy nowoczesny. 

  • Nowoczesne meble w stylu retro i vintage

Jak więc wyglądają nowoczesne meble utrzymane w stylu retro i vintage? To najczęściej proste w formie, eleganckie modele, w których dominuje minimalizm, symetria i optyczna lekkość. 

Ich doskonałym przedstawicielem są minimalistyczne fotele, których prostokątne siedziska i oparcia osadzone zostały na prostych drewnianych stelażach. Pierwowzorem takiego modelu był tzw. fotel 366 Józefa Chierowskiego — jeden z najpopularniejszych mebli PRL-u, który stał się inspirację dla wielu innych kultowych siedzisk tamtych czasów. Prostokątne fotele królowały w salonach w latach 60. i 70., a dziś na nowo zawitały do nowoczesnych aranżacji. 

Innym kultowym siedziskiem było tzw. krzesło muszelka, które swoją nazwę zawdzięcza bardzo charakterystycznemu kształtu. Nawiązywało ono do panującej w latach 60. modzie na czerpanie inspiracji z natury i stosowanie w wystroju wnętrz kształtów i wzorów  z motywem kwiatów, liści i innych form znanych z przyrody. Dziś podobne krzesła zdobią przede wszystkim wnętrza urządzone w stylu glamour, ale z powodzeniem dopasować je można także do innych aranżacji. 

Kolejnym przykładem modnych propozycji zainspirowanych dawnymi trendami są podłużne, w swojej budowie dosyć masywne komody oparte na krótkich i wąskich nóżkach. Idealnie wkomponowują się one w różnorodne style, dodając aranżacji niepowtarzalnego charakteru. W drugiej połowie XX wieku przedstawicielem tego typu mebli była chociażby komoda komoda Violetta z Fabryki Mebli w Zielonej Górze czy komoda 1050/B z fabryki w Bytomiu, które w PRL-u znaleźć można było niemal w każdym domu. 

Meblami, które można było zobaczyć w wystrojach domów w drugiej połowie XX wieku, a które cieszą się ogromnym powodzeniem także obecnie są również chociażby okrągłe stoliki pomocnicze, proste stoły i krzesła na długich lekko pochylonych nogach, pękaty pufy czy stylowe regały modułowe. 

  • Do jakich wnętrz pasują meble inspirowane dawną modą? 

Meble, które estetyką nawiązują do minionej mody, będą — rzecz jasna — pasować przede wszystkim do wnętrz urządzonych w stylu vintage lub retro, a więc tych, w których dominują dodatki z poprzednich dekad. 

Jednakże nowoczesne warianty inspirowane latami 60. i 70. doskonale odnajdą się także w innej stylistyce, urozmaicając różnorodne style interior design. Fotele z drewnianym stelażem oraz stoły na długich cienkich nogach z powodzeniem użyć możesz na przykład w aranżacjach skandynawskich. Minimalistyczne krzesła oraz pikowane sofy świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie królują designerskie formy. Wszelkie fotele stylistyką przypominające modne fotele z czasów PRL-u będą też ciekawym akcentem na przykład w wystrojach boho czy japandi.

Meble  z duszą odnajdą się zarówno w salonach, jak i w każdej innej części domu. Mogą stać się tak samo głównym elementem wystroju, jak i jedynie akcentem dekoracyjnym. 

Jak widzisz ogromną zaletą mebli inspirowanych latami 60. i 70. jest uniwersalność. Ich często nieskomplikowany, a jednak pełen uroku design sprawia, że wkomponują się one w różnorodne aranże, dodając wnętrzom niebanalnego charakteru. Estetyka mebli retro sprawia również, że dodają one wnętrzu oryginalności, a także pewnej dozy dostojności i melancholii. Są one więc trafnym wyborem, jeśli szukasz mebli wyszukanych i eleganckich, ale jednak swojskich i wnoszących do wnętrza dużo przytulności. 

_

Jeśli potrzebujesz pomocy w dobraniu odpowiednich mebli lub dodatków do Twojego wnętrza, nie wahaj się z nami skontaktować. Nasi specjaliści z przyjemnością pomogą Ci stworzyć przestrzeń, która zarówno Tobie, jak i Twoim gościom, zawróci w głowie od pierwszego wejrzenia!

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *