Stylowe konsole, czyli wnętrzarski as w rękawie. Poznaj je bliżej!
Konsole, znane również jako stoliki konsolowe, powracają na salony! Niegdyś zdobiły pałacowe komnaty, by następnie zniknąć z wystrojów wnętrz na kilka dobrych dekad. Dziś odkryte na nowo stanowią wnętrzarski „as w rękawie”. Dlaczego? Poznaj je bliżej i dowiedz się skąd ich powracający fenomen!
Piękno tkwi w detalach
Każdy projektant wnętrz wie, że piękno aranżacji tkwi w jej detalach: dobrze skomponowanych kolorach i strukturach oraz odpowiednio dobranych meblach, ale przede wszystkim w dodatkach, które nadają styl i charakter całemu pomieszczeniu. Sekret wyjątkowego wystroju tkwi także w trafnym zagospodarowaniu przestrzeni. Każda ściana, każda strefa, każdy zakamarek ma niemałe znaczenie i odgrywa ważną rolę.
Właśnie dlatego konsole nazwać można „tajną bronią” dekoratorów wnętrz. Są to niewielkich rozmiarów stoliki lub niskie regały pełniące funkcję niedużej, wąskiej komody, które sprawdzą się w każdej przestrzeni; wszędzie tam, gdzie brakuje wnętrzarskiego dopełnienia. Konsole uzupełnią wystrój, dodając mu stylu i niwelując we wnętrzu puste kąty “bez wyrazu”. Będą ozdobą same w sobie bądź też posłużą za miejsce ustawienia dekoracji. Z powodzeniem możesz bowiem postawić na nich dowolne dodatki: patery, świeczniki czy wazony, które wpłyną na wydźwięk całego wnętrza.
Konsole i ich praktyczna strona
Designerskie konsole to idealny wybór na urozmaicenie każdego stylowego wnętrza. Nie można jednak zapomnieć o praktycznych funkcjach, które mogą pełnić. Stoliki konsolowe są zazwyczaj wąskie i nie zajmują dużo miejsca, a więc ustawić je można w dowolnej przestrzeni. Doskonale sprawdzą się więc na przykład jako stolik do przedpokoju, na którym domownicy mogą odkładać klucze do domu i inne osobiste przedmioty. Będą też dobrym uzupełnieniem mebli w kuchni, na którym ustawić można chociażby kolekcję przypraw. A także sprawdzą się jako wąskie komódki w salonie czy sypialni, pełniąc funkcję stolika pomocniczego. Jednym zdaniem: konsole to podręczne meble, na których ustawiać można dowolne przedmioty, a przy tym nie zabiorą one dużo przestrzeni we wnętrzu.
Skąd popularność konsol?
Konsole pojawiły się we wnętrzach w epoce baroku, kiedy to służyły przede wszystkim jako piedestały dla porcelanowych figurek, bogato zdobionych wazonów czy pozłacanych zegarów. Skąd więc tak duża popularność konsol we współczesnych przestrzeniach, w których często dominuje minimalizm?
Otóż nowoczesne konsole idealnie wpisują się w najnowsze trendy, najczęściej przyjmując prostą, ale elegancką formę. Dzięki temu doskonale uzupełniają najmodniejsze style wnętrzarskie, takie jak styl japandi, minimalistyczny, industrialny czy nowoczesny. Bez wątpienia można je nazwać „wnętrzarskim asem w rękawie”, ponieważ każdą pustą i nudną przestrzeń potrafią zamienić w przytulny i stylowy kącik. Te niepozorne i na pierwszy rzut oka niestanowiące ważnej części aranżu meble mają nieoceniony wpływ na wydźwięk estetyczny całego pomieszczenia.
Jak dobrać konsolę do wnętrza?
Choć zadaniem konsoli jest jedynie uzupełnienie aranżacji, a nie jej zdominowanie, to niewątpliwie ważny jest jej wygląd. Powinna ona komponować się z innymi meblami w pomieszczeniu i reprezentować ten sam styl, co inne dodatki w wystroju. Jak więc dobrać szafkę konsolową do wnętrza? W przestrzeniach urządzonych w stylu japandi, a także we wnętrzach typu loft świetnie sprawdzą się minimalistyczne konsole na metalowych nogach. Do wnętrz urządzonych w stylu boho lub skandynawskim najlepszym wyborem będą drewniane konsole. Natomiast w nowoczesnych przestrzeniach doskonale odnajdą się designerskie modele o nietypowych kształtach.
Ja zaś zaaranżować konsolę? Wszystko zależy od wystroju danego pomieszczenia. Wybierając dodatki, które ustawisz na konsoli, stawiaj raczej na minimalizm i prostotę. Dzięki temu stworzysz stylową, ale elegancką dekorację wnętrza. Dobrym wyborem będzie na przykład komplet świec zapachowych, niewielka lampka, rośliny doniczkowe czy piękna dekoracyjna patera.
Dodaj komentarz