Memphis – rewolucyjny styl wnętrzarski! Na czym polega?

Memphis – rewolucyjny styl wnętrzarski! Na czym polega?

Kochasz kolorowe i energiczne wystroje wnętrz? Pokochasz więc styl memphis, który szturmuje świat interior design, proponując zupełnie nowe, innowacyjne i pełne barw rozwiązania. Na czym polega i jak wygląda?

Przez kilka sezonów w naszych domach dominowały stonowane kolory, naturalne materiały oraz harmonijne wystroje. Choć takie style jak boho, japandi czy skandynawski wciąż nie wychodzą z mody, w świecie trendów wnętrzarskich pojawiła się zaskakująca nowość: styl memphis! To buntownik z klasą, który w elegancki sposób wnosi do wnętrz dużo żywych kolorów, nietypowych struktur i bardzo oryginalnych mebli i dodatków. Wszystko to zaś owiane jest nutą szaleństwa kolorowych lat 80. Chcesz go poznać bliżej? Przedstawiamy najważniejsze cechy stylu memphis.

Początki stylu memphis

Choć mogłoby się wydawać, że styl memphis jest całkowitą nowością, jego korzenie sięgają początków lat 80. Ten postmodernistyczny styl został stworzony przez legendarną grupę Memphis Design, znaną także jako Memphis Milano — kolektyw włoskich projektantów, na którego czele stanął jeden z najsłynniejszych europejskich architektów i twórców mebli Ettore Sottsass. Grupa ta projektowała przede wszystkim meble, ale i tkaniny, ceramikę oraz inne rozmaite dodatki, łącząc elementy Pop Art i Art Deco z kiczem lat 50. Wynik tych prac bardzo przypadł do gustu odbiorcom na całym świecie i wywarł ogromny wpływ na projektowanie wystrojów wnętrz lat 80. Teraz memphis powraca w nieco odmienionej formie.

Najważniejsze cechy stylu memphis

Memphis to styl głośny, energiczny, lubiący żywe barwy i nieoczywiste zestawienia. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo chaotyczny, jest bardzo spójny w swojej konwencji. Jakie są jego najważniejsze cechy?

  • Żywe kolory

W Memphis nie ma miejsca na brązy czy beże. Kocha on energiczne barwy i nie boi się kontrastowych kompozycji. Typowe dla memphis jest także wykorzystanie we wnętrzu neonowych kolorów, ale również i połączenia bieli z czernią.

  • Figury geometryczne

We wnętrzach urządzonych w stylu memphis pojawia się wiele figur geometrycznych. Koła, trójkąty i kwadraty zdobią tapety, plakaty, tkaniny i meble.

  • Krzywizny i zaokrąglone krawędzie

Zamiłowanie do figur geometrycznych zauważyć można także w meblach. Meble memphis bardzo często urozmaicone są zaskakującymi krzywiznami, pochyłościami, zaokręgleniami i falami.

  • Inspiracje latami 60. i 70.

Choć styl memphis z założenia miał być szokującą nowością, wciąż czerpał dużo inspiracji z poprzednich dekad. Zauważyć to można chociażby w typowych dla niego meblach, takich jak proste fotele na długich drewnianych stelażach, okrągłe stoliki czy podłużne komody na smukłych nóżkach.

  • Odważne, oryginalne grafiki

We wnętrzach memphis nierzadko wykorzystywane są rozmaite ciekawe wzory: fale, zygzaki czy pasy, które zdobią na przykład zasłony, poszewki na poduszki i plakaty. Charakterystycznym dla memphis wzorem jest także tzw. squiggles, czyli zaprojektowany przez Sottsassa wzór przypominający bakterie widziane pod mikroskopem.

  • Nietypowe rozwiązania

Memphis lat 80. lekceważył popularną w tamtym czasie filozofię Bauhausu, który zakładał, że najważniejsza w projektowaniu jest funkcjonalność, a forma ma podążać za funkcją. Tym samym grupa Memphis projektowała na przykład pochyłe regały na książki czy niekoniecznie dopasowujące się do ludzkiego ciała fotele.

Styl memphis współcześnie

Współczesny styl memphis nie jest  już tak krzykliwy i chaotyczny, jak ten prezentowany w latach 80. Choć wciąż bardzo energetyczny i wyrazisty, to z jego pomocą stworzyć można subtelne, pełne harmonii wnętrza. Sekret tkwi w odpowiednio dobranych kolorach, strukturach i kształtach oraz w umiarze w dobieraniu dodatków.

Jak możesz wprowadzić memphis do nowoczesnego wnętrza? Postaw na designerskie sofy i fotele w nietypowych kształtach, wprowadź do aranżacji wyraziste kolory i dobierz zaskakujące, wręcz futurystyczne dekoracje. Nie bój się także kontrastowych zestawień. Podłoga w zygzaki i wielokolorowa ściana? W memphis jes to OK! Falowane panele ścienne, kolorowe regały czy monokolorystyczne strefy w pomieszczeniu? To również pomoże stworzyć wyjątkowy klimat memphis!

We wnętrzach urządzonych zgodnie z zasadami współczesnego memphis wszystko ma zaskakiwać i przykuwać uwagę. Wydawałoby się, że w takiej aranżacji powstanie niemały chaos, prawda? Tymczasem właśnie spójnością i wynikającą z niej harmonią memphis zaskakuje i czaruje najbardziej.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *